Işık Tasarımı

Light design

Sesin kulaklarımız tarafından alınan dalgalardan oluşması gibi, ışık da gözlerimiz tarafından alınan ve yorumlanan daha yüksek frekanslı dalga boylarıdır.
Ve tıpkı ses gibi, dalgalar kaotik veya düzenli, rastgele veya düşünceli olabilir.
Yaratıcı öngörü ile, bu dalga boyları ve bunların kombinasyonları ruh halini geliştirmek için yaratıcı bir şekilde düzenlenebilir.
Işığın performansı, tıpkı müzik ve ses gibi, bir sanat formu dur.
Bir müzisyenin bir müzik aleti üzerindeki ritimlere hakim olması gerektiği gibi, ışığın ustalığı da aydınlatma aletlerinin ve amaçlarının anlaşılmasını gerektirir.
 
  • Işıklar görmemize izin veriyor. Hiç ışıksız bir mağarada bir performans izlediniz mi? Tabii ki değil. Görmek için görünür ışık dalga boyları gereklidir.
  • Işıklar bir ruh hali yaratmamıza veya bir atmosfer yaratmamıza izin verir. Ruh hali yaratmak için zor ve hızlı kurallar yoktur. Bir hikayeyi veya şarkıyı destekleyen yaratıcı bir süreçtir.
  • Işıkların bir sahne performansının tüm bileşenlerini geliştirmesi ve dengelemesi gerekir. Sahneye odaklanma nerede? Ne vurgulanmalıdır? Neyin vurgulanması gerekir? Bir kompozisyon oluştururken ve alanı ışıkla boyarken tüm parçaları ve önceliklerini göz önünde bulundururuz.
  • Işıklar, izleyicileri bir zaman dilimine ve halihazırda ikamet ettikleri salondan ya da oditoryumdan çekmek için makul ya da gerçeklik yaratabilir. Uzak geçmişte bir oyun veya performans, iç mekanların mumlarla aydınlatıldığı süreyi taklit etmek için loş aydınlatmayı kullanabilir.
  • Işıklar bir performansın ruh halini veya hareketini güçlendirebilir. İster müzik, ister hikaye, ister dramatik bir yorum olsun - ışıklandırma renk, açılar, yoğunluk ve efektler kullanarak performansı yükseltebilir.

Hikmet Karataş